-یاد گیری ساز چگونه و از کجا باید شروع کنیم؟

-چیا لازمه یاد بگیریم؟ چطور ساز رو انتخاب کنیم و.

در این مطلب با کمی از سوال ها و تجربیاتی که در این راه کسب کردم آشنا میشیم. همیشه دوس داشتم ساز یاد بگیرم اما هیچ وقت به طور جدی دنبالش نرفتم و یه جورایی اطرافیانم رو که یادم میومد رفتن و چیزی یاد نگرفتن دل سردم میکرد.

به طور اتفاقی با دوستی که پیانو میزد آشنا شدم کسب اطلاعات کردم و سوالامو پرسیدم اینجا بود که متوجه شدم اون اطرافیانم که رفتن و چیزی الا یاد ندارن به کل اشتباه زدن. خب مرحله اول یادگیری سلفژ 1 هست. اینطور من مثال میزنم: کسی که الفبا رو یاد نداره چطور میتونه کتاب بخونه!

اطرافم اکثرا میدیدم میرن ساز میگیرن مثلا گیتار بعد میرن کلاس حالا اون کلاس هم معمولا دو سه جلسه بیشتر سلفژ کار نمیکنند در حدی که بتونی تیکی تاکا کنی :) خب اینجوری بعد یه مدت هم سردرگم میشن و میخوره تو ذوقتون دیگه اون شور اولیه رو ندارید هرچیزی رو با اصولی یاد گرفت.

درستش اینه که شما سلفژ 1 رو بری یاد بگیری که تقریبا 2ماه طول میکشه بعد حالا بری ساز شناسی درباره ساز ها خوب تحقیق کنی اینکه از کجا اومده و قیمتاش چقدره، شرایط نگهداری و کوکش، تک نوازه یا نه! و.

بعد که انتخاب کردین پیشنهاد میکنم برین آهنگ های بی کلامشو گوش کنید ببینید باهاش ارتباط برقرار میکنید یا نه!

من اوله اول نظرم روی پیانو بود اما خب هم سخت تره هم قیمتش گرونه یه نگاه به جیبم کردم و بعد از تحقیق رسیدم به سه تار و عود و تار که باز از بین اینا بالاخره سه تار رو انتخاب کردم :)

برای سازهای سنتی ایرانی سلفژ 1 کافیه اما اگه پیانو، گیتار و سازهای غربی میخواین سلفژ 2 لازمه که یادبگیرید.

بعضیا میان میگن داداش سلفژ مهم نیست در حد همون 2 جلسه کافیه، باید بگم که آره اما بستگی به خودت داره که میخوای 2تا آهنگ کلا یاد بگیری یا بیشتر.

برای سازشناسی و خوب گوش کردن من از سایت songsara.net کمک گرفتم موزیک های بی کلام همه نوع ساز رو داره.

برای شناسایی فنی ساز هم از saziha.ir کمک گرفتم. و چون فعلا وقت نمیکنم کلاس سه تار برم تو خونه آموزش های ابتدایی رو از سایت notebnote.com کمک گرفتم که استاد علی اقبال آموزش میدن فیلم هاش در آپارات هم هست.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها